Dokumentace provozu české výtvarné scény.
Archiv institucí uložený na VVP AVU představuje soubory dokumentace činnosti vybraných galerií, sdružení i jednotlivců výrazně ovlivňujících provoz na české výtvarné scéně. Vznikl v návaznosti na projekt databáze českého současného umění i-datum a je rozšiřován v souvislosti s dalšími výzkumnými projekty.
Obsahuje dokumentaci jednotlivých institucí s chronologicky roztříděnými textovými a obrazovými materiály (programové texty, tiskové zprávy, pozvánky, plakáty, katalogy, fotodokumentace aj.).
Shromažďování dokumentace českého umění je kontinuálně probíhající aktivitou VVP AVU. V archivu VVP AVU jsou např. uloženy dokumentace zaniklých galerií a projektů (např. MXM, Galerie Šternberk, …..).
Budeme rádi, když se s námi podělíte o dobové dokumenty. Prosíme, kontaktujte nás.
Strážná Věž
adresa:
|
Kollárova 10
Ostrava-Mariánské Hory |
datum založení:
|
2005 |
kontakt
e-mail: volelove@ilove69popgeju.net
http://www.ilove69popgeju.net/straznavez
otvírací doba: jednodenní vernisážové akce
reference
Galerie Strážná Věž vznikla v roce 2005 jako nezávislý prostor, organizovaný studenty Fakulty umění Ostravské univerzity. Nacházela se ve sklepních prostorech pronajatého domu v Ostravě-Mariánských Horách, který byl zároveň i privát. Takže umělecké akce se podle okolností odehrávaly i v dalších prostorách domu a zahrady. Už samotné prostředí bylo inspirující a vyvolávalo ostré konfrontace. Z těchto omezených prostředků, jak finančních tak prostorových, vycházel koncept výstavního prostoru. Celá činnost se skládala z vernisážových akcí konaných nepravidelně dvakrát do měsíce. Za dva roky se zde prezentovali kromě už uznávaných umělců (mj. Václav Stratil, Petr Lysáček, umělecká skupina Rafani) i umělci začínající, resp. studenti. Ve spolupráci s ostravskou Fakultou umění Strážná Věž zorganizovala také několik přednášek a debat uznávaných persón českého současného umění. Za toto období si galerie vybudovala respekt a renomé nejen na ostravské umělecké scéně, ale dostala se do celorepublikového povědomí (články a zmínky o Galerii Strážná Věž se objevily nejen v nejuznávanějších periodikách zabývajících se uměním jako Umělec či Ateliér, ale mj. i v Reflexu). V roce 2007 z důvodu prodeje nemovitosti majitelem jsme byli nuceni se vystěhovat a tím i přerušit výstavní provoz. Na začátku roku 2008 se zakládá a registruje občanské sdružení Galerie Strážná Věž. V období let 2005-2007 jsme také zorganizovali několik koncertů, které v roce 2008 vyvrcholily pořádáním pravidelných hudebních klubových nocí pod hlavičkou nuOVA, kdy jsme v Ostravě představili jedny z nejzajímavějších českých nezávislých skupin a také se nám podařilo navázat velmi dobrou spolupráci s polskými nezávislými kapelami a některé z nich díky nám vystoupily v Ostravě.
Další činnost je v dnešní době omezená na minimum kvůli chybějícím financím a prostorám.
(pro VVP AVU I love 69 popgeju, 2009)
výstavy / projekty
2007
10. 1. Simon Restel (kurátor Jakub Adamec, úvodní slovo Pavel Pernický)
2006
15. 11. Václav Stratil
?. 9. Jitka Sedláková – Rádio (úvodní slovo a performance Petr Štark)
7. 6. Carlos Cabezas, Jako doma / Como en casa (kurátor a úvodní slovo Jakub Adamec) 30. 5. Libor Novotný, Spotřebovat do
2. 5. VY3, Výstřik
11. 4. Rafani (kurátor Jakub Adamec, úvodní slovo Pavel Pernický)
22. 3. Stano Majoroši, Moja výstava
22.2. Vojtěch Skácel
2005
8. 12. Record, Zipper anatomy (kurátor Jakub Adamec, úvodní slovo Pavel Pernický)
23. 11. Petr Lysáček – Denisa Fialová, Jak se do lesa volá, tak z lesa oil peak
19.10. 103 coil, 4 židle (kurátor Jakub Adamec, úvodní slovo Pavel Pernický)
9. 6. Jakub Adamec – Petr Štark, Žhavé rty and the Monster
11. 5. Petr Šesták – Vít Kraus – Stanislav Filip (kurátor Jakub Adamec, úvodní slovo Pavel Pernický)
23. 3. Made in Valmez (Jakub Adamec, Pavel Pernický, Zdeněk Vichr, Vlasta Červenková, Barbora Tichá, Tomáš Janík, Veronika Pobořilová, Daniela Hamplová)
kurátor
2005 – 2007 kolektiv I love 69 popgeju
materiály uloženy v archivu institucí VVP AVU