Videoarchiv
>> zpět
VVP AVU - Jiří Surůvka - Kabaret Návrat mistrů zábavy
04_VHS_Suruvka-Kabaret
AUTORSTVÍ
Rovnocenné spoluautorství: VVP AVU
Další autoři: Jiří Surůvka
KLASIFIKACE
Zařazení: dokumentace -
DATACE
Datum vzniku: 1998
PŘEDMĚT
Další osoby objevující se v záznamu: Jiří Surůvka, Ivo Kaleta, Marek Pražák, Miroslav Chudej, Míťa Dostál, Jaroslav Žila, Jan Balabán, Jan Gajdica & Počítače, Michal Jindra, Hana Puchová, Petr Puch, Martin Režný, Kamera skura, Petr Lysáček, Yvetta Ellerová, Dita Eibenová
(rekonstrukce Jiří Surůvka)
PARAMETRY
Stopáž: 01:02:00
Zvuk: Se zvukem
VYSTAVENÍ, ZVEŘEJNĚNÍ, ŠÍŘENÍ
Vystaveno / Prezentováno: Klub Atlantik, Ostrava, 1998
Audiovizuální vysílání (TV, rozhlas): Artyčok.tv
Datum vysílání: 25.8.2012
Link: http://artycok.tv/lang/cs-cz/15369/kabaret-navrat-mistru-zabavy-klub-atlantik-ostrava-1998
POZNÁMKY A DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE
Poznámky: Nahrávka celého repertoáru různých scének.
Například: Sitcom, Píseň
/V archivu jsou uloženy dvě verze./
Ostrava, 1998
Kabaret Návrat mistrů zábavy, klub Atlantik, Ostrava, 1998
V roce 2012 publikováno na Artycok.tv v rubrice Okno do videoarchivu VVP AVU.
Převzatý text o díle: Generační a později i mezigenerační kabaret Návrat mistrů zábavy vznikl někdy v polovině osmdesátých let minulého století v Ostravě. Jeho zdroje a impulzy vycházejí z doby normalizace, kdy jsme s Jiřím Dvořáčkem, Ivo Kaletou, Miroslavem Chudejem, Markem Pražákem a celou řadou dalších protagonistů kabaretu, dospívali. Černý humor, ironie a sebeironie scének a skečů čerpaly z tendenčních válečných filmů, zideologizovaných a demagogických estrád komunizmu, hudební popkultury sedmdesátých a osmdesátých let. V podstatě jde i o bizarní panoptikum těžící z tělesných a hereckých (i pěveckých) nedokonalostí hlavních aktérů, kteří se inspirovali obskurní estetickou disfunkčností svých předloh jako byli: oni sami, Stalin, Hitler, Lenin, Miki Volek, Gary Glitter, skupiny Olympic a Katapult, české divadlo, česká estráda a pop music, vlastní rodiče, čeští historici umění, básníci a celá řada dalších; jist si nemohl být nikdo ani v hrobě, že nebude fatálně zesměšněn a potupen.
Soubor se měňavkovitě rozrůstal a srážel v počtu „herců“ při nepříliš častých vystoupeních („herců“ bylo od dvou do třiceti, nejvíce při domovských ostravských vystoupeních, na zájezdech podle peněz pořadatele). V devadesátých letech pozřel kabaret další, především výtvarnickou generaci, totéž v letech desátých tohoto století. Zatím poslední vystoupení proběhla v roce 2007 ve wroclawské galerii Awantgarda. Součástí představení byly vždy i hudební skeče za doprovodu zpěváků a skupin (chronologicky): Vzhůru do dolů, Míťa Dostál – mj. svérázný barový zpěvák a hráč na syntezátor, Jan Gajdica a skupina Počítače, I love 69 popgejů. Samostatné forbíny vytvářel performer Petr Lysáček a hosté.
Momentálně je soubor poněkud rozptýlen, ve stavu hibernace jako blaničtí rytíři, a jeho intendant Jiří Surůvka přemýšlí o reinkarnaci kabaretu (Návrat Návratu mistrů zábavy) a poslední trapné labutí písni. Neboť trapnost je jejich mottor a věčné perpetum mobile lidstva.
Zdroj textu: Okno do videoarchivu VVP AVU
Autor textu: Jiří Surůvka, 2012
__________________
INFORMACE V PARTNERSKÝCH DATABÁZÍCH
Artlist #1: Záznam v Artlistu
Nahlásit chybu v tomto záznamu