Videoarchiv

Videoarchiv


>> zpět

Křižovnická škola čistého humoru bez vtipu / Crusader School of Pure Humour without Jokes - Sluneční hodiny (Eugen Brikcius) a Kuklení (Rudolf Němec)

AUTORSTVÍ

Rovnocenné spoluautorství: Křižovnická škola čistého humoru bez vtipu / Crusader School of Pure Humour without Jokes

KLASIFIKACE

Zařazení: dokumentace -

DATACE

Datum vzniku: 1970

PARAMETRY

Stopáž: 00:09:26
Zvuk: Beze zvuku

VYSTAVENÍ, ZVEŘEJNĚNÍ, ŠÍŘENÍ

Vystaveno / Prezentováno: Křižovnická škola čistého humoru bez vtipu, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, 3. 12. 2015 - 31. 1. 2016
Pracovní kompilace zahrnující dílo: České akční umění: Filmy a videa 1956-1989, Edice VIDA 5, VVP AVU, 2015
Příloha k publikaci díla: booklet CZ + EN

POZNÁMKY A DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Poznámky: Realizace filmu: Rudolf Němec
V záběrech se objevují: Jiří Boreš, Eugen Brikcius, Duňa Brikciusová (Slavíková), Rudolf Němec, Helena Wilsonová a další
Digitalizace VHS (přepisu barevného a černobílého, pravděpodobně 8mm filmu bez zvuku)


Převzatý text o díle: Eugen Brikcius (*1942), básník, filozof a esejista, v druhé polovině 60. let pracoval jako asistent Jindřicha Chalupeckého v Galerii Václava Špály. Médium happeningu ho zaujalo natolik, že se sám stal organizátorem několika raných kolektivních akcí. Mezi nejznámější patří hojně navštívené Zátiší s pivem na Kampě (1967) a Díkůvzdání (1967), při němž byla většina účastníků zatčena Veřejnou bezpečností pod záminkou kolektivní výtržnosti. Eugen Brikcius patřil do užšího okruhu Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu, stejně jako malíř Rudolf Němec (1936–2015). Ten v roce 1970 natočil jednu z Brikciusových akcí happeningového a landartového rázu – Sluneční hodiny.
Do opuštěného lomu v Roztokách u Prahy dorazila před východem slunce skupina účastníků „cvičení“, jak Eugen Brikcius svým akcím někdy přezdíval. Do země zarazili třímetrovou tyč a čekali na první paprsky; přesně v celou natáhli bílý pás po délce stínu tyče. Takto strávili celý den až do západu slunce. Koncept Slunečních hodin od začátku počítal s filmovým záznamem akce-situace. Podle plánu měl kameraman vždy natočit natahování pásu zaznamenávajícího délku slunečního stínu v celou hodinu a krátce zabrat i skupinku sedících účastníků, kteří tráví čas mezi těmito akty. Ze záznamu je zjevné, že zdlouhavé celodenní čekání vyplnily další akce a performance, především Kuklení samotného Rudolfa Němce. Před kamerou se účastníci happeningu balí do igelitů a stávají se z nich podivné živé objekty. Podobné akce Němec opakovaně realizoval ve svém ateliéru i na dalších místech. V rámci realizace Slunečních hodin se Kuklení stalo kolektivní mezihrou. Možná že Němec plánoval tyto sekvence posléze vystříhat, nicméně v záznamu zůstaly. Dnes v podstatě hraje Kuklení hlavní roli a Brikciusovy Sluneční hodiny jsou jen jakýmsi časovým pozadím. Uvádíme digitalizaci VHS z pozůstalosti Rudolfa Němce; původní filmový pás je nezvěstný.
Zdroj textu: České akční umění: Filmy a videa 1956-1989, Edice VIDA 5, VVP AVU, 2015
Autor textu: Pavlína Morganová, Terezie Nekvindová, Sláva Sobotovičová
__________________

INFORMACE V PARTNERSKÝCH DATABÁZÍCH

Artlist #1: Záznam v Artlistu


Nahlásit chybu v tomto záznamu
VVP AVU 2024