Videoarchiv
>> zpět
Bohumil Vostal - Malujeme v přírodě
AUTORSTVÍ
Rovnocenné spoluautorství: Bohumil Vostal
KLASIFIKACE
Zařazení: film/videoart
DATACE
Datum vzniku: 1956
PŘEDMĚT
Další osoby objevující se v záznamu: členové výtvarného kroužku při Osvětovém domě Bedřicha Václavka v Třebíči, Antonín Kybal
SPOLUPRACOVALI A ÚČINKOVALI
Dále spolupracovali: Bohumil Vostal, Bohumil Vostal
PARAMETRY
Stopáž: 00:26:54
Zvuk: Beze zvuku
VYSTAVENÍ, ZVEŘEJNĚNÍ, ŠÍŘENÍ
Audiovizuální vysílání (TV, rozhlas): Artyčok.tv
Datum vysílání: 6.8.2014
Link: http://artycok.tv/lang/cs-cz/25860/malujeme-v-prirodepainting-outdoors
POZNÁMKY A DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE
Poznámky: V roce 2014 publikováno na Artyčok.tv v rubrice Okno do videoarchivu VVP AVU (kurátor: Terezie Nekvindová, Sláva Sobotovičová).
Převzatý text o díle: Snímek zaznamenává momenty z krajinářského plenérového kurzu členů třebíčského výtvarného kroužku při Osvětovém domě Bedřicha Václavka, který se pod vedením Antonína Kybala konal v roce 1959 v okolí Ptáčova. Kroužek, založený v roce 1953 jako okresní platforma převážně amatérských malířů, organizoval lokální výstavní činnost a umělecky vzdělával své členy (ak. mal. Zdeněk Novotný, ak. mal. Vlastimil Toman, Bohumil Vostal a další.). Antonín Kybal, patřící mezi nejvýznamnější české osobnosti textilní tvorby a designu textilu 20. století, byl se zdejším krajem velmi těsně spjat a sám se krajinomalbě v 50. letech intenzivně věnoval. Účastníky kurzu provedl po svých oblíbených lokalitách v okolí Ptáčova, kam jezdil od 30. let a kde si podle svého návrhu postavil domek. Ptáčov se stal útočištěm Kybalovy rodiny během druhé světové války, tedy poté, co umělec uzavřel činnost svého velmi úspěšného a prosperujícího pražského ateliéru a textilních dílen (spolupracoval s Krásnou jizbou, navrhoval průmyslově vyráběné textilní zboží i exkluzivní individuální zakázky, spolupracoval s architekty L. Žákem, V. Grégrem, V. Caivasem a dalšími). Po válce se Kybal stal exponovanou osobností textilního oboru (v roce 1945 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a od roku 1948 se stal výtvarným poradcem československých textilních závodů a vedoucím ateliéru Textilní tvorby – později ÚBOK) a ptáčovské pobyty, naplněné čím dál častějšími krajinářskými experimenty, představovaly jednu z mála možností zcela svobodné tvorby. V první polovině 50. let zde vytvořil desítky maleb, které považoval za privatissima – výběr z krajinářských děl vystavil jen jednou (v Umělecké besedě, 1955). Snímek představuje Kybala v době, kdy mu úspěch na světové výstavě Expo 58 v Bruselu (kde byl autorem instalace Československý vkus) přinesl uznání a dodal impuls k vlastní textilní volné tvorbě, tematizované obecnými otázkami přírodní fenomenality. Vztah k Ptáčovu a význam krajiny v Kybalově díle zohlednil film Inspirace z cyklu Za krásou života (scénář a režie K. Bohmann, kamera M. Dostál).
Zdroj textu: Okno do videoarchivu VVP AVU
Autor textu: Lucie Vlčková
__________________
Nahlásit chybu v tomto záznamu